Blog

Hizmet Sektörünü Düzenleyen Yaptırımlar

Hizmet Sektörünü Düzenleyen Yaptırımlar

Her toplulukta olduğu gibi dünya üzerinde küreselleşmenin de etkisiyle devletin ekonomi içerisindeki payı giderek azalmaktadır. Bu yüzden devlet ekonomi içerisinde rol oynayan değil kural koyan, düzen belirleyen bir role sahip olmaktadır. Kendine ait yasalardan bağımsız bir otorite sağlayarak Düzenleyici ve Denetleyici kuruluşları oluşturmuştur.

  Günümüz çağında da topluluğa üretim sağlayan birçok kurum ve kuruluş mevcuttur. Her kurumun amacına yönelik hizmet sunduğu alanlar mevcuttur. Bu alanlar kurumların sektörlerini belirleyen etmenlerdir. Şirketler sektör anlamında hizmet sunarken kendi bünyelerinde belli başlı kurallara tabii kılınırlar.

  Her yerde geçerli olan bu kurallar bu alanda da elbette bir düzen ile sunulan amacın dışına çıkmamayı hedeflemektedir. Bizzat her kurumun bu anlamda bir yönelimde olması ise önemli bir husustur.

Düzenleyici Kuruluşlar Nelerdir Ve Neden Varlar?

Birçok alanı denetleyen ve düzenleyen kurumlar ise şöyle sıralanmaktadır;

1.RADYO VE TELEVİZYON ÜST KURULU

2. BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU

3. SERMAYE PİYASASI KURULU

4. BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMU

5. ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU

6. KAMU İHALE KURUMU

7. REKABET KURUMU

8. TÜTÜN VE ALKOL PİYASASI DÜZENLEME KURUMU

9. KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU

  Hizmet veren her alan bu denetleyici kurumların kurallarını kendi bünyesinde belirlerken, dış etmenlerden de birçok etkiye maruz kalmaktadır. Çünkü belirledikleri hedeften daha ziyade hizmet sunulan alanların geri dönüşü o kurumun kalitesi ve gelişimi açısından çok önem arz etmektedir.

  Bu anlamda doğrudan veya dolaylı olarak hem kendi bünyeleri içerisinde hem de üretimi sundukları alana belli başlı yaptırım gücü meydana gelmektedir. Böylece çevresel ve içsel düzene karşı bir kontrol sağlamaktadırlar.

Bu Yaptırımlar Hangi Anlamda İşleniyor?

  Her yaptırım sektörün gerektirdiği gibi işlenmeyi hedefler. Bu, sektörün bağlı olduğu kuruluşun cezai veya ödül anlamında işleyişi açısından süreçleri teşkil etmektedir. Toplum her zaman kendisi için iyi olanı ister ve alacağı her hizmetin de buna bağlı olarak belli başlı beklentileri mevcuttur.

  Bu beklentiler daha rahat edebilmek, daha sağlıklı olabilmek, daha iyisine sahip olabilmek vb. bireylerin refahına yöneliktir. Böylece yaptırımlar için baskının kendisini değil de baskıyı yaratacak etkenleri sağlar. Kurum ve kuruluşlar da bu durumdan beslenerek toplumdan isteneni yapmayı hedef görerek, aksi durumlara karşı koruma amaçlı hareket etmeyi zorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Buraya Tıkla, Hemen Ara!
Kapalı
Kapalı
WhatsApp chat