Blog

Neden Alışveriş Yaparız?

2012 yılında Dünya çapında yapılan bir ankette katılımcıların yarısı, aslında ihtiyacı olmayan şeyleri satın aldığını söyledi. Geri kalan üçte üçte ikilik kısım ise tüketicilerin çok fazla şey aldığını düşünüyor.

Bu düşüncelerinde haklı olmaları mümkün çünkü pek çok insan lüzumsuz ihtiyaç yüzünde kredi kartı ekstrelerini ödeyemez durumda buda borç batağına saplanmayı kaçınılmaz kılıyor. Araştırmacılar aşırı tüketimin doyum vermek yerine, daha çok Stres ve mutsuzluğa yol açabileceğini düşünüyor.

Neden bu kadar çok şey alıyoruz

Tüketici olarak çok yoğun bir pazarlama oyununun içerisindeyiz. Peki pazarlamacıların istediği nedir? istekleri ihtiyaca dönüştürmek. Pazarlamacılar tüketicilerin hareketlerini büyük yüzdelikle duygularının yönlendirdiğini biliyorlar. Bu yüzden reklamlar oldukça duyguları harekete geçirebilecek şekilde tasarlanıp düşünülüyor.

İnsanlar neden ihtiyaçları olmayan şeyleri satın alır?

Tüketici yeni bir şey satın almayı düşündüğünde çoğunlukla ürünü aramak, bulmak ve ona sahip olmakla ilgili hayaller kurup mutlu olur. Bazı uzmanlara göre insanlar alışveriş yaparken kendini çok kaptırıyor ve adrenalin patlaması yaşıyor. Pazarlama uzmanı Jim Pooler şöyle söylüyor:

Satıcı bu kapılmayı fark ederse bundan yararlanması mümkündür, kişinin yaşadığı duygu yoğunluğunu savunma sistemini zayıflatıyor ve buda satıcının işine geliyor ve ürününü daha kolay pazarlıyor. Kendinizi uyanık pazarlamacıların avı olmaktan nasıl koruyabiliriz? Duygularınızı bir kenara bırakın ve pazarlama endüstrisinin size sunduklarını gerçeklerle karşılaştırın.

Peki alışveriş yapmanın faydaları var mıdır?

Tabi ki vardır ama bir elin parmağını geçmez. İnsanlar ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre hayatını idame ettirler yukarıda anlattığım gibi. Yani bir kişinin elinde tüm işlerini görebilecek bir telefonu varsa onun bir telefon almaya ihtiyacı var mıdır? Tabi ki yoktur. Ancak kapitalist düzen ona son model bir telefon alma ihtiyacı hisettirir . Ve insanda yeni model bir telefon alıp almama konusunda tercih yapmak zorunda kalır. Burada bir fayda göz önünde değildir. Ancak yapılan araştırmalara göre;

Alışveriş yaparken stres atmaktadırlar. Gözle görülen tek faydası budur.

İnternetten alışveriş yapmanın avantajları şu sıralamada yapabiliriz

Zamandan tasarruf edersiniz

Günümüzün en önemli sorunlarda bir tanesi zamandır değil mi? Elbette öyle

Yorulmazsınız

İnternetten alışveriş zamandan tasarruf etmekle kalmıyor aynı zamanda fiziksel olarak ve zihinsel olarak da yormuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Buraya Tıkla, Hemen Ara!
Kapalı
Kapalı
WhatsApp chat