Blog

Halı Rengi Nasıl Seçilmeli?

Halı Rengi Nasıl Seçilmeli?
Mekan dekorasyonuyla bütünlük sağlayacak halı modellerini seçmek çoğu zaman zorlu bir uğraş olarak görülür ve yaşanan kararsızlıklar kafaların daha da çok karışmasına neden olur. Zemin döşemesinin üzerinde kaybolan ve varlığı dahi fark edilmeyen renklere sahip halıları seçmemeniz gerektiği gibi, insanlara adeta “ben buradayım” diyecek kadar zıt renkli ve antipati yaratacak renkli modellerden de uzak durmanız gerekir. Halı modelleri gelişen teknolojiyle birlikte neredeyse sınırsız renk ve desen seçeneğine sahip olduğundan halı seçimini desenlere göre değil, mekanın genel tasarımına bakarak zemin, duvar ve perde renklerine göre yapmanız daha akıllıca olacaktır.
Halı seçiminde geniş mekanlar için zemin rengi önem kazanırken, daha dar alanlarda duvarlar birbirine daha yakın olduğundan duvar renklerine dikkat etmek gerekir. Ayrıca mekanın bakısına göre gün boyu doğal ışık alımı söz konusuysa, perde renkleriyle uyumlu halılar almaya özen gösterilmesinde yarar var. Geniş mekanlar için halı seçerken tüm zemini kaplayacak ve eskilerin mantığı ile “ayağın taşa basmamasını sağlayacak” halılardan ziyade, zeminin belirli bir bölümünü açıkta bırakacak ve böylece görsel açıdan tek düze bir algı oluşmayacak boyutlarda halılar seçmelisiniz.
Zemini tam olarak kaplamayan halılar ayrıca mekanın daha ferah bir havaya sahip olmasını da sağlayacaktır. Zemin ve duvar renklerinin en açık tonu ya da en koyu tonunun baskın renk olduğu desenlere sahip halılar, mekanın genel tasarım bütünlüğünün korunması açısından uygun bir tercih olacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Buraya Tıkla, Hemen Ara!
Kapalı
Kapalı
WhatsApp Destek Hattı